Soutěže pro chytré hlavičky

Společně s řadou předmětových, výtvarných a sportovních soutěží se žáci naší školy mohou zúčastnit i soutěží, které nelze jednoduše zařadit. Jsou to soutěže, které vyžadují celkový přehled, bystrost, rychlé rozhodování a vyhodnocování a v neposlední řadě i to, čemu naše babičky říkaly selský rozum. Logická olympiáda, Brloh a Bobřík informatiky jsou přesně takovými soutěžemi a nás těší, že roste nejen zájem žáků o tyto soutěže, ale že  naši žáci dosahují stále lepších výsledků.

Logická olympiáda (www.logicka olympiada.cz) probíhá ve třech kolech: nominačním po internetu, semifinálovém – krajském  a celostátním. V nominačním kole se v kategorii žáků 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií zúčastnila žákyně třídy 9. A Veronika Blažková, která se umístila mezi nejlepšími 10 % z téměř 11 500 zúčastněných. Bohužel ani to nestačilo na postup do semifinále, přesto Veronice gratulujeme ke skvělému výsledku.
V kategorii žáků 1. stupně ZŠ jsme měli dva zástupce z 5. B a Zdeněk Houser se umístil v první třetině ze zúčastněných téměř  6 500 dětí. Nejúspěšnějším z našich zástupců byl letos Jaroslav Štreit, který nejen že postoupil do krajského kola, ale tam vybojoval účast v kole celsotátním! Celostátní kolo Logiké olympiády tedy proběhne tedy  26. listopadu v Míčovně Pražského hradu s naší účastí!!!

Nově jsme objevili soutěž Brloh (Brněnská logická hra, brloh.math.muni.cz/). Jde o soutěž týmovou, kdy čtyřčlené týmy řeší během tří týdnů tři soutěžní kola po deseti úlohách. Úkoly nebyly vůbez snadné, často šlo o šifry, matematické řady, logické problémy, jejichž řešení vyžadovalo čas, trpělivost a přesnost. O obtížnosti a nárocích soutěže by mohl vypovídat i fakt, že tým organizátorů je složený z učitelů a absolventů jak katedry matematiky Masarykovy univerzity, tak matematického Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně.  Náš tým Logiček ve složení M. Krupová, P. Pokorná. Z. Zvejšková z 8. A  a V. Blažková z 9. A bojoval skvěle, podařilo se jim v každém kole vyřešit minimálně 6 úloh, což je pasuje na úspěšné řešitele soutěže. Kromě toho skončila děvčata na 46. místě z více než 200 přihlášených týmů. Gratulujeme ke výbornému výkonu!

Třetí logickou soutěží, které se naše škola již tradičně účastní, je Bobřík informatiky (www.ibobr.cz). Nejde v ní jen o znalosti z informatiky, ale právě o schopnost řešit problémy, hledat různé cesty a nebát se přemýšlet. Soutěž startuje podle jednotlivých kategorií právě dnes a přihlášeno je více než 140 žáků naší školy!!!

Za předmětovou komisi informatiky    Lenka Sotáková