Projekt Erasmus+ na ZŠ TGM

Projekt Erasmus+ na ZŠ TGM

Víte, jak se řekne AHOJ německy nebo anglicky? To nejspíš ano. Ale znáte tento základní pozdrav také v bulharštině, rumunštině nebo turečtině? My na Základní škole T. G. Masaryka v Blansku už ano. A víte proč?

Ve dnech 11. – 18. 5. 2016 totiž proběhla na naší škole závěrečná etapa projektu ERASMUS+, v němž jde o zapojení celkem pěti škol ze zemí EU (Německo, Bulharsko, Rumunsko, Turecko a Česko) do dvouleté spolupráce na bázi vzájemných výměnných pobytů žáků i učitelů daných zemí. V rámci tohoto projektu jsme hosty ze spřátelených škol uvítali právě v květnu u nás v Blansku. Projekt, který nesl konkrétní název Postoje a hodnoty, zahrnoval mnoho různých aktivit s tematickým zaměřením. Patřily mezi ně např. beseda se starostou našeho města panem Ivo Polákem, diskuze o šikaně, výroba nástěnných map s tematikou jednotlivých států nebo i tvorba vlastních textů, v nichž se žáci zamýšleli nad svými osobními cíli…

Souhrnem a vyvrcholením všech aktivit pak byla veřejná prezentace dne 16. 5. v Dělnickém domě v Blansku, kde žáci 6. a 7. tříd představili své projekty a prezentace o jednotlivých zemích. Aktivity projektu ERASMUS+ tím byly uzavřeny, všichni jsme si samozřejmě oddechli, že se nám tak náročnou akci podařilo úspěšně dovést až do cíle. Ale kdesi v hloubi duše se teď krčí myšlenka: A to už je opravdu konec? To už své kamarády z Evropy neuvidíme? Nebude ještě nějaké pokračování?

…jestli bude, to ukáže až další školní rok, kdy třeba budeme moci oprášit pozdrav AHOJ, tak tedy: здрасти (bulharsky), hi (rumunsky) a merhaba (turecky).

ZŠ TGM Blansko

DSCN2044 SAM_2550 SAM_2557 DSCN2034 DSCN2030