Zážitky z výměnného pobytu v Darmstadtu (7.5. – 13.5.2017)

Naše škola už mnoho let udržuje i díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti tradici výměnných pobytů v zahraničí. V Darmstadtu (stát Hessen, SRN) máme spřátelenou základní školu Stadtteilschule Arheilgen. Letos jsme jeli navštívit naše německé partnery, byli jsme ubytovaní v rodinách a vy si teď můžete přečíst pár našich postřehů a dojmů:

Monika Štěpánková, 8. A

V naší partnerské škole Stadtteilschule Arheilgen mají úplně jiný režim než my. Zaprvé to, že nesmí mít vůbec při vyučování a většinou ani o přestávkách mobily, a zadruhé mají jinak dlouhé hodiny a přestávky. Přišlo mi super, že o přestávkách chodili žáci ze tříd ven na školní dvůr, takže se bavili spolu všichni i z různých tříd hodně dohromady. Takhle trávit přestávky by se mi líbilo i u nás.

 

Valentýna Bezděková, 8. A

Do STS Arheilgen v Darmstadtu jsme dorazili v pondělí ráno. Škola byla velká, hezká a moderní. S našimi partnery z Německa jsme se rychle skamarádili a hned jsme si rozuměli. Tento výměnný pobyt se mi moc líbil a doufám, že budu mít možnost navštívit někdy znovu naše kamarády v Darmstadtu.

 

Tereza Holíková, 8. B

Kromě mnoha dalších zajímavých zážitků bych ráda zmínila to, že jsme měli možnost být s našimi německými partnery v jejich vyučování. Byli jsme dvě hodiny ve třídě a poznali jsme tedy, jak se učitelé a žáci chovají a jak probíhá jejich výuka. Bylo to zajímavé srovnání.

 

Saranzaya Nyamsuren, 8. A

Každý den jsem s německou rodinou podnikala zajímavé a zábavné akce, takže jsem si ten týden užila a byla jsem nadmíru spokojená a šťastná. Z celého výměnného pobytu mám skvělé vzpomínky a jela bych zase znovu a kdykoli.

 

Lucie Bojanovská, 8. B

Líbil se mi výlet do Frankfurtu, při jízdě rychlovýtahem na Main Tower jsem cítila, jak mi zaléhají uši. Cestou k řece Mohanu jsme viděli spoustu historických budov, mně se líbil třeba kostel Paulskirche. Po projížďce lodí jsme se vydali vlakem zvaným S-Bahn na letiště. Tam jsme mohli vyjít ven na vyhlídkovou terasu, odkud jsme pozorovali přistávání a odlety letadel, byly tam zastoupeny nejznámější letecké společnosti z celého světa. Letiště bylo obrovské a kromě všech různých obchodů, přepážek, pohyblivých chodníků a dalších zařízení se nám moc líbilo dětské odpočinkové hřiště přímo v hale, kde jsme se pořádně vyřádili.

 

Julie Juriková, 8. A

V Německu měli o dost lepší hromadnou dopravu než u nás. Město působilo moc pěkně, bylo vždycky všude uklizené.

Ve Frankfurtu se mi líbily vysoké budovy a výstavné výškové domy všech možných světových bank, byli jsme na vyhlídkové plošině mrakodrapu Main Tower, odkud jsme měli celé město jako na dlani. Všichni jsme si tam dělali fotky.

 

 

Karel Kutil, 9. A

Vzhledem k tomu, že jsme byli s Tobiášem jen dva kluci, pomáhali jsme holkám, třeba když se Verči rozbil kufr hned na nádraží v Blansku, tahal jsem jí ho do schodů já. Pobyt jsme si všichni užili, když byl čas, mohli jsme i nakupovat. Navštívili jsme Euroshop, který skvěle posloužil pro nákupy suvenýrů. Protože většina z nás už neměla poslední den moc peněz, moc se nám hodilo, že v tomto obchodě všechno stálo jen 1 euro.

 

Tobiáš Slanina, 8. A

Předtím, než jsme odjeli do Německa, jsem si myslel, že to bude otřesné a že po tom týdenním pobytu budu litovat, že jsem se na něco takového dobrovolně přihlásil. Ale poté, co jsem se seznámil s mojí hostitelskou rodinou a jejich domácími zvířaty (měli dokonce i koně!), jsem rychle změnil názor. Všichni, kteří nás ubytovávali, byli strašně příjemní a ochotní. Můj pocit z Německa je takový, že bych se tam okamžitě přestěhoval.

 

Veronika Volgemutová, 9. B

Celý výměnný pobyt byl pro mě velikým zážitkem a moc jsem si ho užila. Odnesli jsme si mnoho nového a máme hodně vzpomínek a přátel.

 

Natálie Hrstková, 8. B

Vůbec se nám nechtělo domů a při loučení s novými kamarády došlo i na slzy. Výměnný pobyt pro nás znamenal novou zkušenost, možnost zdokonalit se v německém i anglickém jazyce a setkat se s novými lidmi a poznat jejich běžný život.