Zážitky z výměnného pobytu v Darmstadtu

Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka Blansko už 15. rokem pokračuje v tradici výměnných pobytů s partnerskou školou v Německu. Letos začátkem dubna 2019 navštívilo deset žáků druhého stupně společně s vyučujícími německého jazyka naši spřátelenou školu Stadtteilschule Arheilgen v Darmstadtu. Zúčastnění společně pracovali na projektu s názvem Das machen wir in unserer Freizeit – Takhle trávíme náš volný čas. Kromě toho na ně čekal zajímavý program, který pro ně připravili nejenom vyučující, ale i hostitelské rodiny. Již nyní se těšíme na návštěvu našich německých partnerů, která se uskuteční v květnu 2020 v Blansku.

Kateřina Stejskalová, 7. A:

Psaní projektu o volném čase se mi moc líbilo. Mohli jsme si s Mertenem pěkně popovídat a zároveň jsem si procvičila dva cizí jazyky. Když jsme si nerozuměli v němčině, domluvili jsme se v angličtině. Byla to zajímavá zkušenost mluvit celý týden cizím jazykem a jsem ráda, že jsem si našla nové přátele, se kterými jsem dodnes v kontaktu.

Daniela Ondrová, 8. A:

Ve škole jsme navštívili hodinu angličtiny. Jsem ráda, že u nás nemáme dvouhodinové hodiny jako v Darmstadtu. Soustředit se po takovou dobu by bylo náročné. Také mě překvapilo, že o přestávkách chodí na školní dvůr a nesmí zůstávat ve třídě. Ve škole nesměli používat žádná elektronická zařízení, tedy ani mobily.

Julie Kouřilová, 8. C:

Nejlepší zážitek z celého pobytu v Německu byl pro mě výlet do Frankfurtu. Navštívili jsme centrum města, mrakodrap, letiště, pluli jsme lodí po Mohanu. Nejvíce se mi ovšem líbila vyhlídka z mrakodrapu Maintower. Byl to můj první výlet na mrakodrap. Ve volném čase jsme se většinou domluvili se všemi a vyrazili někam společně. Byli jsme například na bowlingu nebo v lanovém centru Kletterwald.

Denisa Veselá, 8. C:

Poznala jsem výměnné partnery i ostatních Čechů, kromě práce na projektu jsme hráli i různé poznávací hry. Byl to fajn nápad. Odpoledne jsme šli i s ostatními na bowling, kde jsme se skamarádili.

Adéla Ondrová, 8. A:

V Německu jsem si to hlavně užila díky Emě a Idě a celé jejich rodině, která se o nás celý týden starala a seznámila nás s několika německými specialitami.

Vojtěch Pavlík, 8. C:

Rodina měla vymyšlený pěkný program – navštívili jsme automobilku Opel, kino a bowling. Práce na projektu v německé škole byla zajímavá. Mohl jsem s dětmi mluvit jak německy, tak anglicky, což bylo dobré. Samozřejmě mi to občas dělalo problémy. Velmi se mi líbil výlet do velkého německého města Frankfurt.

Jan Opletal, 7. A:

Ve středu jsme jeli do Frankfurtu nad Mohanem. Na tento den jsem se osobně těšil nejvíc. Mám rád letadla a nemohl jsem se dočkat návštěvy vyhlídkové terasy na frankfurtském letišti. Také jsme si prošli centrum města, vyjeli jsme na Maintower. Byl to úžasný zážitek, dívat se z obrovské výšky na celý Frankfurt.

Adam Šebek, 8. C:

Výměnný pobyt pro mě byl určitě přínosný. Mohl jsem si zkusit mluvit s rodilými Němci, poznal jsem nové prostředí a nové lidi, získal jsem nějaké nové cenné informace. Celkově jsem si to užil a takovou zkušenost bych určitě doporučil.

Nikola Burgerová, 7. C:

Tomuto pobytu nemůžu nic vytknout. Je velice zajímavé uplatnit a vyzkoušet si konverzaci v cizím jazyce. Teprve na těchto pobytech jsem si uvědomila, jak je důležité ovládat cizí jazyk. Přijde mi také jako dobrá zkušenost poznat německé zvyky a tradice.

Eva Nejezchlebová, 7. C:

Myslím si, že je dobře, že škola pořádá takové výměnné pobyty. Dozvěděla jsem se mnoho informací. I přes to, že jsem bydlela u rodiny, která mluvila i slovensky, tak jsem něco z němčiny pochytila. A také mě němčina začala více bavit. Celý pobyt jsem si užila a velice se mi líbil.

Za vyučující německého jazyka Mgr. Ilona Opletalová