Výlet 6. B – historické Brno

Pondělního rána 12. června jsme se sešli před budovou vlakového nádraží v Blansku a pro některé s novou zkušeností, jak si koupit a orazit jízdenku na nástupišti, jsme byli v Brně během půl hodiny.

Přivítalo nás ranní uspěchané brněnské nádraží. My jsme se však volnou chůzí vydali Masarykovou třídou a přes Zelný trh ke Staré radnici, kde jsme si vyslechli výklad naší paní učitelky Štěpánkové, v němž jsme se dozvěděli, že se jedná o nejstarší světskou stavbu v Brně a proč je jedna z pěti fiál na portálu křivá. V průjezdu věže jsme obdivovali brněnského draka a kolo a nebyli jsme ani tady ochuzeni o zajímavou pověst, jak se dostaly tyto symboly Brna do města samotného. Poté jsme si vyšlápli na hrad Špilberg, kde jsme se nechali unést úchvatným výhledem na celé Brno.

Nechybělo ani občerstvení na náměstí Svobody, odkud jsme si to namířili do Kapucínské hrobky na Kapucínském náměstí. Zde jsme zhlédli ostatky nejen Františka barona Trenka a významných dárců spojených s klášterem kapucínů, ale i ostatky prostých mnichů, kteří v klášteře žili a zemřeli.

V našem příjemně plynoucím dni jsme nezapomněli ani na návštěvu Galerie Vaňkovka. Věděli jsme, že je to velké nákupní centrum, ale že to před tím byla továrna se strojírenskou a slévárenskou výrobou jsme se dozvěděli až na místě. A potom už nezbývalo nic jiného než nasednout na zpáteční vlak a vyrazit k domovu.

Brno je od Blanska sice kousek, ale my jsme se vrátili obohaceni o nové poznatky a příjemné dojmy. Těšíme se na příští školní rok, kdy určitě vyrazíme na více dní.