Voláme do vesmíru ještě jednou

Dne 4. prosince se nakonec po jemných technických obtížích úspěšně uskutečnilo historicky první spojení vybraných míst v naší republice s kosmickou stanicí ISS, která obíhá Zemi ve výšce přibližně 400 kilometrů. Naši školu na této akci reprezentovali žáci 9. A třídy Lucie Formánková a Dominik Frecer. Přenosný stan Mobilního planetária byl nakonec nainstalovaný na ZŠ Erbenova, protože zde byl podle měření nejsilnější signál pro internetové připojení. S ISS se spojili zástupci ze čtyř zemí – kromě České republiky také Rakouska, Itálie a Finska. Z každé země měly zaznít během přibližně dvacetiminutového spojení 4 otázky, na které odpovídal italský astronaut Paolo Nespoli. V ČR spojení zajišťovala v Praze ČVUT, odkud také během spojení zazněly vybrané otázky. Přestože žáci, kteří se zúčastnili spojení v Blansku, neměli možnost položit astronautovi (z důvodu krátkého časového intervalu, po který bylo spojení během obletu stanice možné uskutečnit) své otázky, byla celá akce velmi zajímavá. Měli jsme možnost se dozvědět něco ze života astronautů na oběžné dráze, některé technické zajímavosti i něco z budoucnosti kosmických letů. Italský astronaut je velmi příjemný člověk a komunikoval v nám velmi dobře srozumitelné angličtině. Celé spojení byla úžasná věc například i ve světle toho, že před necelými třiceti lety jsme museli jít na poštu a požádat telefonní operátorku o meziměstský hovor.