Londýn 2015

Pondělí 30. listopadu 2015 – to byl ten slavný den, kdy se 20 žáků naší školy spolu se svými vyučujícími vydalo na dlouhou cestu autobusem do Londýna. Naši netrpělivost a obavy o bezpečí uklidnila skvělá slečna průvodkyně i výborní řidiči, které všichni obdivovali pro jejich manévrovací schopnosti s 26ti tunovým kolosem, v Anglii navíc na nezvyklé straně silnice.

Program zájezdu byl náročný, zvláště první den, kdy jsme se dostali do rodin až po 36 hodinách od vyjetí  z Blanska. Ubytování v rodinách bylo vítaným zpestřením zájezdu, mohli jsme se na vlastní kůži  přesvědčit o platnosti anglického přísloví Můj dům – můj hrad, i když maličký.

Hlavní částí programu byla výuka v opravdové anglické škole. Ta naše byla skoro hodinu jízdy od místa ubytování a jmenovala se Richmond upon Thames College a byla úplně jiná, než naše školy. Žáci byli rozděleni podle vstupního testu do tří skupin spolu s žáky ZŠ Koryčany a studenty brněnského gymnázia. Výuka byla pestrá, žáky bavila, a navíc  na závěr dostali krásné osvědčení o absolvování.

Odpoledne jsme společně trávili prohlídkou Londýna a jeho pamětihodností či návštěvou muzeí. Viděli jsme i další zajímavá místa, jako muzeum Madam Tussauds. K nejkrásnějším zážitkům patřila vyhlídka z nejvyššího mrakodrapu Shard, odkud se můžete na město podívat z výšku 245 m. Vyzkoušeli jsme i většinu prostředků městské dopravy: patrový autobus, příměstský vlak, loď na Temži  i londýnské metro.

Počasí nám přálo, a i přes drobné zádrhele se celý zájezd vydařil a naplnil naše očekávání. Přesto jsme si ale  všichni oddechli, když jsme v sobotu navečer vystupovali z našeho autobusu doma v Blansku.

Mgr. Pavlína Šebelová, Ing. Lenka Sotáková