Informace o hnutí Stonožka

Hnutí Stonožka
Jak to začalo: Na začátku roku 1990 jedna nejmenovaná dětská nemocnice požádala paní Bělu Gran Jensenovou, Norku českého původu, o pomoc při získávání prostředků na vybavení nemocnice.Myšlenku, že děti si mohou pomoci samy, podpořila vznikem hnutí Na vlastních nohou. Děti samy začaly vydělávat na zakoupení nemocničního vybavení kreslením vánoční pohledů. Paní Běla s norskými Hnutí se postupně rozrůstalo a jeho symbolem se stala „stonožka“.
Od té doby se projekty množily a více a více dětí , respektive škol se do hnutí zapojovalo do kreslení přáníček v Norsku, České republice, Slovensku, Kanadě, Bosně a Hercegovině. Dobrovolníci je pak prodávali a za utržené peníze potřebné vybavení nakoupili. Do dnešního dne se do hnutí zapojilo již přes sto tisíc dětí a podařilo se tak získat částku přesahující 70 milionů korun.
Každým rokem v měsíci říjnu žáci kreslí vánoční blahopřání. Dříve jich bývalo v průběhu tohoto měsíce odesláno kolem čtyř set. V dnešním světě SMS zpráv je stále náročnější všechny prodat. Proto se snažíme, aby byla o to pěknější, i když jich bude méně