Exkurze Planetárium Brno – 8. C

Dne 18. 12. 2023 se třída 8. C vydala na exkurzi do Planetária v Brně. Protože nám program začínal až v 10:30, rozhodli jsme se projít historickým centrem města Brna. Od vlaku jsme šli přes Zelný trh, kolem Brněnského draka až na Dominikánské náměstí, kde je jeden z největších ručně vyráběných betlémů ve střední Evropě. Tento betlém je tvořen více než stovkou postav.

Po prohlídce betlému jsme se již odebrali k Planetáriu, kde na nás čekal výukový program Hvězdný cirkus. Program se dělil na dvě části. V první části jsme viděli noční oblohu a seznámili se s tím, co na ní můžeme v našich zeměpisných šířkách pozorovat. Druhá část byla věnována samotnému programu. Proletěli jsme se do minulosti až na úplný počátek času a dozvěděli jsme se, že my všichni pocházíme z hvězd. V atomech lidských těl je totiž uchována celá historie vesmíru. Všechny atomy, od železa v naší krvi, přes vápník v našich kostech, až po kyslík, který dýcháme, pochází ze vzdálených svítících bodů na nebi.

Po cestě zpět na vlak jsme ještě prošli Náměstí Svobody, zazvonili si na vánoční zvoneček (tam jsme si samozřejmě něco přáli) a přesvědčili se, že Brno si opravdu titul ʺEvropské hlavní město Vánocʺ zaslouží.