Exkurze – Orlí hnízdo, Berchtesgaden

Ve dnech 6. – 7. června absolvovalo 37 žáků naší školy nádhernou exkurzi do Německa. První den jsme v časných ranních hodinách vyrazili autobusem směr Rakousko a poté Německo. Naším prvním cílem bylo Hitlerovo Orlí hnízdo – útočiště Hitlera a jeho nejbližších spolupracovníků. Toto místo se nachází poblíž jihobavorského města Berchtesgaden. Stavbu navrhl říšský ministr Martin Bormann jako dárek k 50. narozeninám nacistického vůdce Adolfa Hitlera a vybral pro ni vrchol hory Kehlstein v bavorských Alpách. Měli jsme velké štěstí, protože i přes očekávaný déšť nám počasí neuvěřitelně vyšlo, měli jsme slunečno a jasno. Ze zastávky Hintereck nás elektroautobus vyvezl ke vstupu do tunelu, odtud jsme pěšky došli až ke zlatému výtahu, který nás dovezl na samý vrchol hory. Obdivovali jsme nejen krb, který dostal Hitler jako dárek od italského diktátora Mussoliniho, ale i překrásný výhled na jezera a okolní vrcholky hor. Po tomto nezapomenutelném zážitku jsme se přesunuli do solných dolů Berchtesgaden na prohlídkový okruh „Cesta do historie soli“. Oblékli jsme si speciální overal a nastoupili do důlního vláčku, který nás zavezl do samého nitra hory. Součástí prohlídky byly i havířské skluzavky a plavba po „Spiegelsee“ – podzemním solném jezeře. Velmi milým překvapením bylo ubytování v penzionu Auerwirt přímo pod Orlím hnízdem.

Druhý den jsme se projeli po jezeře Königsee, jednom z nejvýše položených jezer v Německu, které patří také k nejhlubším, s hloubkou téměř 200 metrů. Díky podávanému německo-anglickému výkladu jsme se dozvěděli řadu pověstí a zajímavostí spojených s tímto jezerem. Naší poslední zastávkou bylo nejstarší rakouské městečko Enns s krásným historickým centrem.

Exkurze se vydařila po všech stránkách a odměnou nám, vyučujícím, byla slova dívek z devátého ročníku: „Tohle byly nejlépe vynaložené peníze za celou naši školní docházku.“